Reklama do branży prawniczej
Reklama jest nieodłącznym elementem współczesnego świata. Jednak zawody prawnicze cechują się specyficznymi właściwościami więc informowanie prawników o ich działalności także musi podlegać specyficznym regulacjom.
Podobnie, jak w przypadku adwokatów i radców prawnych również notariuszy oraz komorników sądowych obowiązują ograniczenia w kwestii promocji własnej działalności. Są one uregulowane przez Kodeks Etyki Zawodowej Notariusza i Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego, których naruszenie może skutkować rozmaitymi konsekwencjami.
Adwokaci są co prawda uprawnieni, ale tylko do informowania o prowadzonej działalności, ale muszą zostać spełnione następujące warunki: informacja taka musi być zgodna z Kodeksem Etyki Zawodowej oraz z przepisami prawa, musi być dokładna i nie może wprowadzać w błąd, musi być przekazywana z poszanowaniem tajemnicy zawodowej i nieukierunkowana na udzielenie adwokatowi konkretnego zlecenia (z zastrzeżeniem kolejnych postanowień Kodeksu).
Kodeks wskazuje także, jak adwokat może informować o pomocy prawnej przez niego świadczonej. Jest to, m.in. umieszczenie informacji na dokumentach firmowych, informacje prasowe bezpośrednio związane z pomocą prawną zamieszczone według zasad określonych przez Naczelną Radę Adwokacją, książki adresowe i telefoniczne, strony internetowe, broszury. Zakreślono także zakres informacji, jaki może zostać przekazany. I tak mogą to być, np. znaki graficzne, nazwa i adres kancelarii, nazwisko i imię adwokata, lista wspólników, stopnie naukowe i inne elementy wskazane w kodeksie.
W kontekście zakazu reklamy przyjrzyjmy się bliżej zasadom obowiązującym notariuszy i komorników sądowych. W obu przypadkach obowiązuje zakaz stosowania reklamy. Dlaczego? Odpowiedzi należy upatrywać w tym, że zarówno notariusze, jak i komornicy działają jako tzw. osoby zaufania publicznego. Ponadto komornicy sądowi są funkcjonariuszami publicznymi, natomiast notariusze korzystają z ochrony przysługującej takim funkcjonariuszom. Zakaz reklamy wynika z faktu, że przedstawiciele obu tych profesji działają w imieniu państwa i dokonują czynności urzędowych, chociaż pamiętajmy, że jedni i drudzy są przedsiębiorcami i podlegają wpisowi do centralnej ewidencji i informacji o działalności gospodarczej, a dodatkowo notariusze mogę działać w formie spółek cywilnych lub partnerskich.