Rank brain – czym jest i dlaczego jest przyszłością?

Blog Rank brain – czym jest i dlaczego jest przyszłością?

Data

6 grudnia 2018

Kategoria

Developer

Tagi

RankBrain to nazwa nadana systemowi opartemu na technologii sztucznej inteligencji, który w 2015 r. został częścią głównego algorytmu wyszukiwania Google. Zadaniem RankBrain jest interpretowanie zapytań użytkowników w nowy sposób oraz „wymyślenie” jak inaczej można przedstawić te zapytania.

 

Nowy mechanizm potrafi odszukać inne frazy lub słowa, które mają takie samo bądź bardzo podobne znacznie do tych wyszukiwanych i dzięki temu przedstawić rezultaty jeszcze lepiej dopasowane do intencji użytkownika. W efekcie RankBrain okazuje się bardzo przydatny do obsługi nowych zapytań, które nigdy wcześniej nie były wpisywane w wyszukiwarce Google. Wg słów jednego z inżynierów Google z października 2015 r. nowy system dość szybko awansował do rangi trzeciego najważniejszego czynnika wpływającego na kolejność wyników wyszukiwania.

 

RankBrain nie zastępuje głównego algorytmu wyszukiwania Google zwanego Kolibrem. Jest jego częścią, która odpowiada za nowy sposób interpretowania zapytań użytkowników oraz za rozumienie jak jeszcze inaczej można te zapytania przedstawić. Dzięki sztucznej inteligencji nowy system może bowiem odgadnąć jakie inne słowa lub frazy mają znaczenie podobne do wyszukiwanych i odpowiednio filtrować wyniki. To sprawia, że RankBrain jest bardzo efektywnym narzędziem do obsługi nowych zapytań, które nigdy wcześniej nie zostały wpisane, a stanowią one ok. 15% wszystkich wyszukiwań w Google. W ciągu kilku miesięcy inteligentny mechanizm stał się trzecim najważniejszym elementem wpływającym na ostateczne rezultaty wyszukiwania.

 

Tym co wyróżnia RankBrain spośród innych technologii wykorzystywanych przez wyszukiwarkę Google jest fakt, iż potrafi się on uczyć. Nowe narzędzie ma sprawić, że systemy Google będą mądrzejsze i lepiej zinterpretują niejednoznaczne zapytania. Technologia sztucznej inteligencji wg przedstawicieli Google stopniowo ma być wdrażana także do wszystkich innych aspektów działalności biznesowej Google.

 

Rozwiązanie RankBrain dopracowywane było przez pracowników Google przez długi okres czasu, aby mieć pewność, że działa całkowicie poprawnie. Wg Corrado rezultaty okazały się lepsze niż zakładano, a eksperymenty pokazały, że wyłączenie nowego systemu byłoby bardzo szkodliwe dla użytkowników. Narzędzie jest przy tym cały czas bardzo dokładnie monitorowane, a jego nauka odbywa się okresowo w trybie offline. Systemowi dostarczane są wtedy dane historycznych wyszukiwań, na podstawie których uczy się on lepiej przewidywać.

 

źródło: https://www.semtec.pl/author/maciej-dobkowicz/