Optymalizacja kodu strony www
Mogłoby się wydawać, że zoptymalizowany kod witryny powinien być tworzony od samego początku. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się wydawać – zwłaszcza w dobie wszelkich aktualizacji, innowacji i ulepszeń, które co rusz wychodzą na światło dzienne.
Stworzenie strony internetowej nawet o najbardziej interesującej i oryginalnej treści nie wystarczy, aby odniosła ona sukces i przyniosła nam upragniony zysk. Aby dotrzeć do użytkowników trzeba bowiem umożliwić im znalezienie nas pośród milionów, a może nawet miliardów innych stron, a do tego przyda nam się optymalizacja.
Należy mieć na względzie fakt, że o sukcesie strony w popularnym “guglu” nie przesądza jej wygląd i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Największy wpływ na jej rozpoznawalność w wyszukiwarce ma odpowiednia optymalizacja i późniejsze pozycjonowanie – czyli coś, czego de facto klient nie widzi, choć za to płaci i oczywiście – oczekuje wyników.
Pierwszym i najważniejszym elementem optymalizacji dla wyszukiwarek jest sprawdzenie budowy strony. Dobrej jakości kod sprawia, że witryna staje się bardziej funkcjonalna, a także czytelna dla robotów sieciowych. Bez optymalizacji kodu skuteczne pozycjonowanie nie będzie możliwe.
Na czym polega dokładnie optymalizacja? Głównie na wyłapywaniu i usuwaniu zbędnych linijek kodu, a także zastępowaniu ich innym, bardziej przejrzystym i “czytelnym” dla robotów indeksujących google’a.
Usuwane są głównie tutaj zduplikowane treści, frazy czy elementy kodu, których należy bezwzględnie unikać – powodują one nie tylko bałagan, ale także sprawiają że strona może się ”rozsypać”, czy nie być w stanie załadować poprawnie jakiś sekcji czy elementów, kluczowych dla pozycjonowania i poprawnego odbioru całości przekazu.
Kolejnym ważnym aspektem jest stronicowanie – używamy go, gdy posiadamy wiele elementów na jednej stronie, które nie mają szansy się znaleźć przy jednym odświeżeniu okna. Należy to zadbać o poprawne powiązania pomiędzy podstronami.
Optymalizacja kodu html z kolei jest czynnością, dzięki której nasza strona będzie czytelna dla robotów sieciowych. Standardowe wytyczne W3C, są powszechnie stosowane na całym świecie i stanowią pewien kanon, schemat do którego z całą pewnością należy dążyć i zabiegać by tworzone strony były jak najbardziej z nimi zgodne.
Kolejnym istotnym elementem poddawanym optymalizacji jest grafika zamieszczona na stronie internetowej. Optymalizacja w tym przypadku może być prowadzona pod kątem wagi plików bądź też bezstratnej kompresji zapisu grafiki na potrzeby sieci internetowej.
Na każdy z tych aspektów można poświęcić naprawdę wiele wpisów, ważne by mieć całościowy ogląd na proces optymalizacji i nie zaniedbywać żadnego z wymienionych etapów. Tylko takie podejście gwarantuje sukces.