Języki programowania – jakich warto się uczyć?

Blog Języki programowania – jakich warto się uczyć?

Data

20 grudnia 2018

Kategoria

Developer

Tagi

Języki programowania – jakich warto się uczyć? Dziś zapewne nikt dokładnie nie jest w stanie policzyć ile języków programowania powstało na świecie. Jedne źródła mówią o kilkuset, inne o kilku tysiącach. Bez wątpienia jednak większość z nich nie jest powszechnie używana. W różnych rankingach pojawia się tylko część takich języków programowania – najpopularniejsze, często używane i nieustannie rozwijane.

 

Na świecie pojawia się wiele różnych rankingów popularności języków programowania, przygotowywanych przez znane portale dedykowane programistom lub przez firmy analityczne. Według zestawienia Index Tiobe najpopularniejszym językiem jest nieustająco Java. Drugie miejsce to C, trzecie C++, czwarte C#, a piąte to Python.

 

Java, jako “król programowania” to język programowania używany przez około 9 milionów programistów na całym świecie. Mimo, że ma już ponad 20 lat, jego popularność wciąż jest ogromna. Działa na ponad 7 miliardach urządzeń, zarówno na systemach Windows, jak i Linux. Ponadto, język ten jest używany do rozwijania wszelkich natywnych aplikacji na Androida. Dużym atutem Javy jest zachowywanie wstecznej kompatybilności w nowych wersjach JRE i JDK.

Języki programowania – jakich warto się uczyć?

Popularność języków programowania często również przekłada się na stronę finansową. W jakich języków warto się specjalizować? Zacznijmy od rynku amerykańskiego. Rankingi pokazują, że najlepiej można zarobić, programując w Java. Roczne zarobki takiego programisty szacowane są na 130 tys. USD. Warto także specjalizować się w Objective-C (zarobki roczne to 112 tys. USD). Podium zamykają programiści Python z rocznymi poborami rzędu 105 tys. USD. Popularny w powyżej przytoczanych zestawieniach JavaScript uplasował się dopiero na ósmej pozycji. Programiści specjalizujący się w tym języku mogą liczyć na 92 tys. USD. Jeszcze gorzej wypada C#, który pozwala zarobić nie więcej niż 89 tys. USD. Warto jeszcze wspomnieć o tak popularnych językach jak C++ (zarobki roczne 102 tys. USD) czy SQL (80 tys. USD).

 

Jak to wygląda na polskim podwórku? Najlepiej opłacani są programiści Java, którzy mogą liczyć co najmniej na 6,2 tys. zł miesięcznie, chociaż doświadczeni specjaliści tego języka przebijają wielokrotnie tę sumę. Z najniższymi zarobkami muszą liczyć się programiści.NET – od 3,5 tys. zł miesięcznie.

 

Wszystkie te dane pokazują, że warto stawiać na naukę programowania w takich językach jak Java – nie dość, że jest on bardzo popularny, intensywnie rozwijany, to jeszcze może być źródłem bardzo atrakcyjnych zarobków, ponieważ zarówno na świecie, jak i w Polsce, pracodawcy poszukują często doświadczonych programistów Java.

 

(wg. www.bulldogjob.pl)