WordPress 5.0 i Gutenberg

Blog WordPress 5.0 i Gutenberg

Data

13 czerwca 2018

Kategoria

Developer

Tagi

WordPress to niesamowicie elastyczny system zarządzania treścią, dzięki któremu działa m. in. niniejszy blog 🙂
Korzystają z niego również duże i mniejsze firmy, nie boją się go również naprawdę potężne media. Jedno, co w WordPressie można zrobić z całą pewnością lepiej to… edytor, za pomocą którego tworzy się kolejne publikacje. Projekt Gutenberg stanowi swego rodzaju obietnicę świeżości.

Edytor WordPressa tak naprawdę nie zmienił się wcale na przestrzeni lat wcale. A w tym czasie pojawiło się sporo nowych urządzeń, zmieniły się i strony internetowe, dokonał się przeogromny postęp. O ile obecny edytor to rozwiązanie w miarę uniwersalne, w pewnych sytuacjach nie do końca daje sobie radę. Przykładowo, dodanie bloków czy zdjęć obok siebie, dla kogoś, kto nie zna tajników kodu HTML, może doprowadzić do szewskiej pasji.

Nie bez powodu nowy edytor nazwano Gutenberg. Tak samo jak i wynalazca druku pozwalał na szybkie i co ważne, wręcz „taśmowe” składanie kolejnych książek, tak w Gutenbergu możliwe będzie składanie tekstu za pomocą bloków zawierających konkretne rodzaje treści. Przypomina mi jeden z CMS-ów, który wykorzystuję w pracy poza AW, nie jest to jak dla mnie rozwiązanie najwygodniejsze, ale może to stanowić świetny podgląd skróconej struktury tekstu. Niemniej, w przypadku konieczności przesunięcia pewnych elementów, jest to znacznie prostsze: wystarczy dany blok przeciągnąć i upuścić.

Docelowe postępy w kodzie Gutenberga można natomiast śledzić w GitHubie, gdzie dodawane są kolejne funkcjonalności oraz poprawiane te, które modyfikacji wymagają. Co ważne, Gutenberg jest tworzony w oparciu o głosy społeczności, od której tak naprawdę zależy ostateczny kształt narzędzia. Sam Gutenberg opiera się na podobnej zasadzie co m. in. gotowe frameworki pozwalające na stworzenie od podstaw układów stron głównych. W swoim projekcie korzystam z Visual Composera, który jest sprzężony z wykupionym przeze mnie motywem. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale w moich zastosowaniach „daje radę”. Gutenberg opiera się na zasadzie podobnej, ale jednocześnie jest nieco uboższy.Dostępne są już wersje demonstracyjne Gutenberga dostępne tutaj.

Docelowe postępy w kodzie Gutenberga można natomiast śledzić w GitHubie, gdzie dodawane są kolejne funkcjonalności oraz poprawiane te, które modyfikacji wymagają. Co ważne, Gutenberg jest tworzony w oparciu o głosy społeczności, od której tak naprawdę zależy ostateczny kształt narzędzia. Sam Gutenberg opiera się na podobnej zasadzie co m. in. gotowe frameworki pozwalające na stworzenie od podstaw układów stron głównych. W swoim projekcie korzystam z Visual Composera, który jest sprzężony z wykupionym przeze mnie motywem. Nie jest to rozwiązanie idealne, ale w moich zastosowaniach „daje radę”. Gutenberg opiera się na zasadzie podobnej, ale jednocześnie jest nieco uboższy.