Single Page Application

Blog Single Page Application

Data

1 września 2022

Kategoria

Bez kategorii

Tagi

,

Single Page Application, w skrócie SPA, jak podaje definicja na wikipedii: Oznacza dosłownie jednostronicową aplikację internetową, czyli taką, która posiada tylko jeden plik html. Taka aplikacja nie przeładowuje strony w trakcie użytkowania.  SPA może w tym celu korzystać z technologii AJAX lub innych dostępnych w przeglądarkach internetowych. Logika aplikacji SPA napisana jest w JavaScript lub w języku transpilowanym do języka JavaScript np. JSX, TypeScript, CoffeeScript. Czy najnowsze wersje JavaScript transpilowane za pomocą narzędzia Babel.

 

Tyle w teorii, czym jednak jest Single Page Application w praktyce?

 

Single Page Application to najprościej ujmując takie podejście do tworzenia stron internetowych, gdzie jednorazowo ładuje się cały interfejs strony, natomiast wraz z interakcjami wykonywanymi przez użytkownika, witryna pobiera i podmienia tylko te dane, które są w danym momencie potrzebne. Nie ma tu typowego dla zmiany podstrony “przeklikiwania” się między, sekcje lub widoki są tu ładowane płynnie i synchronicznie w tle.

Jak do tego dodać, obecnie możliwe do stworzenia rozmaite efekty wizualne – mamy w zasadzie gotowy przepis na nowoczesną i ciekawą kreację.

Jeszcze kilka lat temu większość przeglądarek internetowych nie radziła sobie ze stronami na których takie efekty generował JavaScript. Obecnie, w dobie szybkich łączy internetowych, dużych mocy obliczeniowych nawet zwykłych smartfonów, nie stanowi to dla nich problemu. Witryny w typie Single Page Application są normalnie pozycjonowane i indeksowane przez roboty Google’a. W żadnym wypadku nie są traktowane jako te gorsze czy mniej przyjazne pod seo.

 

Jeśli jednak myślimy o stworzeniu swojej strony internetowej, warto poszukać inspiracji i pomyśleć nad SPA. Takie rozwiązanie gwarantuje nam szybkie działania poprzez mniejsze obciążenie naszego hostingu. Jak wiadomo płynnie działająca strona = chętniej oglądana strona. Dodatkowo – lepsze UX, dzięki płynności zyskamy także na szybkości ładowania się strony na urządzeniach mobilnych.

 

Ciekawym faktem jest także to, że posiadając stronę www w typie SPA, generuje ona mniejsze ilości przesyłanych danych. Dlaczego? Dlatego, że witryna ładuje wszystkie dane na samym początku i dzięki temu zużywa mniej danych. Ponieważ pobrane dane są unikalne, nie pobieramy dwa razy tych samych danych. W przypadku tradycyjnych stron internetowych, przy każdym kliknięciu na podstronę, ponownie ściągane są dane np. ze stopek, headerów czy sidebarów.

 

Czy Single Page Application jest dla mnie?

Na pewno warto pomyśleć o tym rozwiązaniu jeśli myślimy o witrynie nowoczesnej, designerskiej. Która swoją objętością nie będzie spowalniać ładowania się poszczególnych elementów. Na ten moment odradzamy ten system dla większych serwisów czy sklepów online. Podsumowując, na pewno jest to pewien rodzaj innowacji. Można się w tym upatrywać przyszłości stron internetowych, co przyniesie przyszłość. Na pewno będziemy szeroko i dogłębnie analizować i opisywać na łamach naszego bloga 🙂