Ruch internetowy

Blog Ruch internetowy

Data

20 sierpnia 2018

Kategoria

Developer

Tagi

To przepływ danych w Internecie. Zawiera się w nim m.in. ruch związany z usługami WWW, pocztą elektroniczną i sieciami P2P.
Ilość przesyłanych danych w Internecie rośnie w zastraszającym tempie. Według raportów już w 2016r globalny ruch internetowy wzrósł aż czterokrotnie osiągając poziom 1,3 zettabajta rocznie. Mówiąc o tak wielkich wartościach, warto wspomnieć, że obecnie jedną trzecią ruchu internetowego generuje branża porno, głównie dzięki oferowanym przez nią treściom HD.

Za tak znaczący wzrost odpowiadać ma przede wszystkim rosnąca liczba urządzeń mobilnych takich jak tablety i smartfony. Ponadto na rynku powinno zagościć też wkrótce sporo innych podłączanych do internetu urządzeń (np. inteligentne telewizory montowane w samochodach).
Nie bez znaczenia jest tu także wzrost populacji na ziemi, jako naturalna konsekwencja tego wzrostu.

Urządzenia mobilne są kluczowe na rynkach wschodzących takich jak Indie czy Indonezja. Tam to pierwszy i nierzadko jedyny komputer. Podobnie jest w Afryce, która jest obecnie liderem pod względem demografii. Najszybciej przybywa tam ludzi, którzy z internetu korzystają na urządzeniach mobilnych.

Prędkość połączenia z internetem, jaką zapewniają dostawcy usług zwiększa się z każdym rokiem. Aby podnieść jakość usług, w dużych miastach Urząd Komunikacji Elektronicznej przeprowadzi niebawem niezależny test prędkości internetu. Nadal jednak pozostają w Polsce miejscowości, gdzie dostęp do sieci możliwy jest jedynie za pośrednictwem operatorów komórkowych albo lokalnego usługodawcy, który nie posiada łącza pozwalających na osiąganie transferów rzędu kilkudziesięciu MB/s.

W zeszłym roku penetracja smartfonów w Chinach wynosiła 58 proc., w Nigerii 28 proc., w Indonezji 21 proc., a w Indiach 17 proc. To wciąż ogromne rynki do zagospodarowania. W Polsce popularność przeglądania internetu na urządzeniach mobilnych wynika zapewne ze stosunkowo niewysokiego koszu pakietów internetowych, a także świetnego zasięgu, także jeśli chodzi o najszybszą technologię przesyłu LTE.