Rewolucja w Google – Google Duplex, czyli sztuczna inteligencja puka do drzwi

Blog Rewolucja w Google – Google Duplex, czyli sztuczna inteligencja puka do drzwi

Data

25 maja 2018

Kategoria

Developer

Tagi

,

Sztuczna inteligencja wkracza na dobre do biznesu. Google wprowadził ostatnio tę technologię do jednego ze swoich flagowych produktów, czyli do cyfrowego asystenta.

Firma zademonstrowała tę technologię kilka dni temu na konferencji I/O. Google Assistant – bo o tym produkcie mowa – może dzięki tej technologii (noszącej nazwę Google Duplex) dzwonić na naszych biznesowych partnerów i prowadzić z nimi w naszym imieniu rozmowy, umawiając się np. na spotkanie czy rezerwując w restauracji stolik. Pierwsze testy wykazały, iż robi on to tak perfekcyjnie, że rozmawiające z nim osoby są przekonane, że mają do czynienia z prawdziwym człowiekiem. Po poinformowaniu ich, iż jest to maszynowy głos sztucznej inteligencji i mają do czynienia z botem, są zszokowani i odpowiadają, że trudno jest im w to uwierzyć.

Nowy system asystenta głosowego Duplex będzie uprzedzać osoby, do których zadzwoni, że rozmawiają ze sztuczną inteligencją.
Maszynowy głos generowany przez technologię Google Duplex tak dobrze udaje człowieka, że potrafi wtrącać do rozmowy tak charakterystyczne dla nas ludzi wtrącenia, jak „umm”, „mhm” czy inne przerywniki.
Zamiast osobiście wykonywać połączenia telefoniczne, użytkownik może wejść w interakcję z Asystentem Google, prosząc go o wykonanie określonego zadania, które ten realizuje dzięki Gogole Duplex. Rozmowa odbywa się całkowicie w tle bez jego udziału.
Demonstracja podczas I/O wzbudziła obawy wielu badaczy technologii, a także jej codziennych użytkowników. Podłożem dla nich stała się przede wszystkim możliwość oszukiwania ludzi przez sztuczną inteligencję. W opinii wielu osób, w przypadku systemu Duplex sztuczna inteligencja bez problemu mogłaby podszyć się pod człowieka podczas prowadzonej przez telefon rozmowy.

Trzeba od razu zaznaczyć, że technologia Google Duplex jest ciągle testowana i udoskonalana, tak iż na moment, kiedy zostanie oficjalnie wprowadzona do Google Assistenta i udostępniona szerokiemu gronu użytkowników, trzeba będzie jakiś czas poczekać.