Próby wyłudzenia danych w Internecie – Twoje bezpieczeństwo w sieci

Blog Próby wyłudzenia danych w Internecie – Twoje bezpieczeństwo w sieci

Data

20 czerwca 2022

Kategoria

Developer

Tagi

,

Próby wyłudzenia danych w Internecie – Twoje bezpieczeństwo w sieci. Internet jest dzisiaj platformą wymiany informacji, miejscem rozrywki, nauki i pracy. Za pośrednictwem sieci dokonuje się transakcji finansowych, kupuje w wirtualnych sklepach i obsługuje konta bankowe. Niestety, w sieci można także paść ofiarą przestępców.

Wraz z nadejściem ery RODO, większość z nas myślała, że oto teraz, Internet ma szansę stać się chociaż trochę bezpieczniejszym miejscem. Nic bardziej mylnego! Wciąż słyszymy informacje o coraz to nowszych pomysłach hakerów na wyłudzenia czy kradzieże. Jak się przed tym uchronić i z drugiej strony – nie dać się zwariować?

Bardzo często podczas surfowania w internecie nie zdajemy sobie sprawy z tego. Jak łatwo możemy stać się ofiarami kradzieży naszych danych osobowych. Korzystając z sieci, zostawiamy po sobie ślad w wielu różnych miejscach. Robiąc zakupy online, biorąc udział w konkursach i ankietach, subskrybując ulubione treści czy też wysyłając CV, mało kto myśli o potencjalnym zagrożeniu.

Próby wyłudzenia danych w Internecie – Twoje bezpieczeństwo w sieci.

W dobie dzisiejszej technologii dużą część swojego czasu spędzamy w serwisach społecznościowych, a wraz z nami robią tak również dzieci. Chętnie dzielimy się zdjęciami swoich dyplomów, publikujemy zdjęcia biletów z naszymi danymi i innych dokumentów, na których znajdują się z pozoru nieistotne dane, np. data naszego urodzenia czy adres zamieszkania. Wielu rodziców, udostępniając zdjęcia swoich dzieci, nie zdaje sobie sprawy z tego, że upublicznia ich wizerunek. Niejednokrotnie wraz ze zdjęciami dodawane są informacje na temat dziecka (wiek, szkoła, zajęcia dodatkowe). Publikowane treści zazwyczaj zdradzają więcej niż może się nam wydawać. 

Aplikacje mobilne

Wielu z nas nie zdaje sobie sprawy, że niektóre aplikacje mobilne, z których korzystamy, rozpowszechniają nie tylko nasze dane, ale również dane naszych znajomych i rodziny. Podczas ich uruchamiania bardzo często proszą o dostęp do lokalizacji czy zdjęć zapisanych na naszym urządzeniu. Dzieci zazwyczaj automatycznie wyrażają zgodę, byle tylko jak najszybciej uzyskać dostęp do swoich ulubionych aplikacji, nieświadomie doprowadzając do kradzieży danych osobowych. Pobierając aplikację, czytajmy jej regulamin – sprawdźmy, do jakich zasobów naszego telefonu będzie miała dostęp i jeśli to możliwe, ograniczmy go!

Warto zachować czujność także podczas pobierania plików, zwłaszcza tych darmowych. Najczęściej „zapłatą” za darmowe programy, gry czy tapety jest podanie danych osobowych, które potem mogą zostać sprzedane. Coraz częstszym cyberprzestępstwem jest phishing. Często sami udostępniamy nasze dane. Odpisując na fałszywe wiadomości, w których ktoś podszywa się np. pod instytucje finansowe czy firmy kurierskie. Jeśli otrzymamy taką wiadomość sms-em lub mailem – o której nic nam nie wiadomo – pod żadnym pozorem, nie odpisujemy na nią, nie klikamy w żadne wysłane linki! A już na pewno nie logujemy się do swojego konta bankowego i nie płacimy żadnych należności. Najlepiej jest po prostu zablokować dany numer i/lub zgłosić adres mailowy do czarnej listy w programie pocztowym.

Próby wyłudzenia danych w Internecie – Twoje bezpieczeństwo w sieci. Tylko rzetelne i świadomie działanie uchroni nas przed przykrymi niespodziankami.