Optymalizacja kodu strony www

Blog Optymalizacja kodu strony www

Data

15 listopada 2018

Kategoria

Developer

Tagi

Optymalizacja kodu strony www. Mogłoby się wydawać, że zoptymalizowany kod witryny powinien być tworzony od samego początku. Nie jest to jednak tak proste jak mogłoby się wydawać. Zwłaszcza w dobie wszelkich aktualizacji, innowacji i ulepszeń, które co rusz wychodzą na światło dzienne.

 

Stworzenie strony internetowej nawet o najbardziej interesującej i oryginalnej treści nie wystarczy. Aby strona odniosła sukces i przyniosła nam upragniony zysk. Aby dotrzeć do użytkowników trzeba bowiem umożliwić im znalezienie nas pośród milionów. Może nawet miliardów innych stron, a do tego przyda nam się optymalizacja.

 

Należy mieć na względzie fakt, że o sukcesie strony w popularnym “guglu” nie przesądza jej wygląd i zastosowanie nowoczesnych rozwiązań. Największy wpływ na jej rozpoznawalność w wyszukiwarce ma odpowiednia optymalizacja i późniejsze pozycjonowanie. Czyli coś, czego de facto klient nie widzi, choć za to płaci i oczywiście – oczekuje wyników.

Optymalizacja kodu strony www

Pierwszym i najważniejszym elementem optymalizacji dla wyszukiwarek jest sprawdzenie budowy strony. Dobrej jakości kod sprawia, że witryna staje się bardziej funkcjonalna. Staje się także czytelna dla robotów sieciowych. Bez optymalizacji kodu skuteczne pozycjonowanie nie będzie możliwe.

 

Na czym polega dokładnie optymalizacja? Głównie na wyłapywaniu i usuwaniu zbędnych linijek kodu. Zastępowaniu ich innym, bardziej przejrzystym i “czytelnym” dla robotów indeksujących google’a.

Usuwane są głównie tutaj zduplikowane treści, frazy czy elementy kodu, których należy bezwzględnie unikać. Powodują one nie tylko bałagan, ale także sprawiają że strona może się ”rozsypać”, czy nie być w stanie załadować poprawnie jakiś sekcji czy elementów, kluczowych dla pozycjonowania i poprawnego odbioru całości przekazu.

Kolejnym ważnym aspektem jest  stronicowanie – używamy go, gdy posiadamy wiele elementów na jednej stronie, które nie mają szansy się znaleźć przy jednym odświeżeniu okna. Należy to zadbać o poprawne powiązania pomiędzy podstronami.

Optymalizacja kodu html z kolei jest czynnością, dzięki której nasza strona będzie czytelna dla robotów sieciowych. Standardowe wytyczne W3C, są powszechnie stosowane na całym świecie i stanowią pewien kanon, schemat do którego z całą pewnością należy dążyć i zabiegać by tworzone strony były jak najbardziej z nimi zgodne.

 

Kolejnym istotnym elementem poddawanym optymalizacji jest grafika zamieszczona na stronie internetowej. 

 

Na każdy z tych aspektów można poświęcić naprawdę wiele wpisów. Ważne by mieć całościowy ogląd na proces optymalizacji i nie zaniedbywać żadnego z wymienionych etapów. Tylko takie podejście gwarantuje sukces.