Meta znaczniki – małe, ale znaczące

Blog Meta znaczniki – małe, ale znaczące

Data

19 lipca 2018

Kategoria

Developer

Tagi

,

Optymalizacja strony jest bardzo istotna. Warto zacząć jednak od rzeczy prostych, które mogą przełożyć się na zwiększoną liczbę kliknięć w nasz wynik wyszukiwania. Takim elementem niewątpliwie są znaczniki meta.
Często niedoceniane ile “dobrego” mogą wnieść w pozycjonowanie danej strony www, jeszcze częściej zapominane, jako element nieistotny dla samego procesu kodowania przez doświadczonych web developerów.

Rozpoczynając działania SEO, ale także przygodę z marketingiem w wyszukiwarkach w ogóle, szybko pojawiają się dwie enigmatyczne kwestie: pozyskiwanie linków oraz optymalizacja strony. Jednak kwestią pozyskiwania linków warto zainteresować się po wykonaniu chociaż podstawowej optymalizacji strony.

Przede wszystkim warto zadbać o to, jak nasza strona będzie się prezentowała w wynikach wyszukiwania. Nic nam z tego, że treść na naszej stronie jest ciekawa i potencjalnie wyczerpująca zapytanie użytkownika, jeżeli nie zachęcimy go do kliknięcia w nasz wynik wyszukiwania. Na szczęście istnieje bardzo prosty mechanizm pozwalający wpływać na wyświetlanie naszej strony internetowej w wynikach wyszukiwania. Chodzi o tak zwane meta znaczniki, czyli elementy, które wstawia się w kodzie strony między oraz . Chodzi tu przede wszystkim o znaczniki tytułu meta oraz opisu meta.

Co to są te meta znaczniki?
Meta tytuł to element strony praktycznie niewidoczny dla użytkownika podczas przeglądania strony internetowej, widoczny jednak dla robotów przeglądarki, które odwiedzają i indeksują witryny.
Mimo tego spotkać go można w trzech miejscach: w wynikach wyszukiwania, w nazwie karty w przeglądarce internetowej i w dodanej do paska ulubionych witryny, zakładce.
Podstawowym założeniem tutaj jest długość tytułu, która nie powinna być dłuższa niż 67-70 znaków. Dzięki temu mamy niemal 100% pewności, że cały wpisany przez nas tytuł będzie widoczny w wynikach wyszukiwania, nie zostanie przez żadną parę oczu pominięty, jako tekst źle wybrany czy ucięty.

Co to jest meta opis?
Jest to po prostu opis naszej strony internetowej, zamykający się w maksymalnie 165 znakach. Met opis znajdziemy tylko i wyłącznie w wynikach wyszukiwania.
Nie ma innego miejsca na stronie czy w przeglądarce w którym ten element byłby widoczny. Mimo tego warto zadbać o jego poprawne działanie oraz wyświetlanie. Meta opis można edytować, podobnie jak meta tytuł, w kodzie stronie. Niemal wszystkie popularne systemy zarządzania treścią (CMS) posiadają funkcję edytowania meta opisów dla każdego wpisu czy podstrony.

Warto zadbać, aby pierwsze spotkanie użytkownika z naszą stroną nie było negatywne. Dobrze jest zainteresować użytkownika opisem i tytułem strony, dzięki czemu zwiększa się szansa na kliknięcie w wynik wyszukiwania zawierający link do naszej strony. Nie ma niestety jednego sprawdzonego schematu jak powinien wyglądać poprawny opis i tytuł strony. Należy jednak brać pod uwagę, że wpisane w wyszukiwarkę zapytanie powoduje pogrubienie w tytule i opisie zwrotów powiązanych z zapytaniem.