Jaką chmurę wybrać?
Jeszcze kilka lat temu pojęcie chmury, wzbudzało lekką konsternację. Niektórzy nie wierzyli w powodzenie takiego pomysłu, a inni wręcz nie mogli się doczekać by móc przechowywać swoje dane “gdzieś”, gdzie będą stale dostępne, gdziekolwiek się znajdą.
Dziś, nie wyobrażamy sobie życia bez dostępu do chmur internetowych. Dzięki nim mamy pełen dostęp do udostępnionych plików, czy korzystamy z domowego peceta, czy własnego smartfona na wakacjach za granicą. To niezwykła wygoda, móc na bieżąco oglądać i nawigować swoje zdjęcia, dokumenty, filmy czy projekty – chmury stały się nie tylko wygodne, ale i stworzyły pewien standard życia. I chociaż nie są perfekcyjne, odpowiednio zabezpieczone i nadzorowane mogą być niezwykle wygodnym narzędziem w codziennej pracy.
W tym artykule opiszemy dwie, naszym zdaniem, najlepsze chmury, jakie do tej pory powstały.
Dropbox.
Jedna z pierwszych masowych chmur, dostępna w zasadzie dla wszystkich. To doskonałe narzędzie pozwalające na przechowywanie w sieci plików wszelakich, którego obsługa jest banalnie prosta, a korzystanie wygodne. A postaci aplikacji funkcjonuje na wszystkich platformach, zatem użytkownicy Windowsa/Windows Phone, Mac OS-a/iOS-a, niektórych Linuxów, Androida, Kindle Fire i BlackBerry mogą zainstalować na swoich urządzeniach Dropboxa w formie samodzielnego programu.
Niezwykle przydatną funkcją oferowaną przez Dropboxa jest śledzenie wersji plików do 30 dni wstecz. Ułatwia to pracę w grupie, ponieważ możemy nie tylko podglądać poszczególne zmiany w danym pliku (w domyśle – dokumentach), ale w razie potrzeby przywrócić którąś z poprzednich wersji. Wygodne jest korzystanie z Dropboxa za pomocą tworzącego się na urządzeniu – w przypadku komputerów – folderu, który automatycznie sunchronizowany jest z chmurą. Wystarczy przeciągnąć coś do folderu, a znajdzie się to w sieci. Oczywiście jest to na bieżąco synchronizowanie z aplikacjami mobilnymi, można również używać Dropboxa za pośrednictwem strony internetowej.
Google Drive.
Google Drive pierwotnie powstał, jako osobista chmura służąca do przechowywania plików, jednak jego funkcjonalność szybko została rozszerzona o coś, co złośliwi mogliby nazwać przymuszaniem użytkowników do pewnych rozwiązań. Jest w tym wiele prawdy, ale bądźmy szczerzy – jest to wygodne. Chodzi mianowicie o to, że dzisiaj Google Drive mocno sugeruje użytkownikom korzystanie z innych aplikacji, chociażby pakietu Docs. Co więcej, na komputery działające pod kontrolą Windowsa niemożliwe jest pobranie Drive’a bez pełnego pakietu zawierającego również Dokumenty, Arkusze, Slajdy i Dokumenty Google. Ale już na produktach Apple możliwe jest ograniczenie się jedynie do samej aplikacji dysku. Google Drive dostępny jest na Windowsa, Androida oraz iOS/Mac OS.
Za pośrednictwem strony internetowej można oczywiście skorzystać z niego na każdym urządzeniu umożliwiającym nam jej odwiedzenie. Tutaj pojawia się dosyć poważny problem, bo Google Drive nie wylogowuje automatycznie użytkownika, zatem jeśli o tym zapomnimy, ktoś niepowołany może mieć dostęp do naszej chmury z poziomu przeglądarki. Jest takie powiedzenie: „Logując się do jednej aplikacji Google, logujesz się wszędzie”.
Rekompensują to dane techniczne: darmowe konto Drive’a to aż 15 GB miejsca! Integracja z Google Docs również nie musi być minusem, ponieważ umożliwia nam dostęp do dokumentów z każdego miejsca, nawet bez zainstalowanej aplikacji w smartfonie czy na komputerze.