Jaka będzie przyszłość? Bezhasłowe logowanie się w Internecie Google i Microsoft już nad tym pracują!

Blog Jaka będzie przyszłość? Bezhasłowe logowanie się w Internecie Google i Microsoft już nad tym pracują!

Data

8 maja 2018

Kategoria

Developer

Tagi

Każdy człowiek, korzystający z Internetu, posiada kilka albo nawet kilkadziesiąt haseł do przeróżnych kont internetowych – od skrzynek mailowych, przez aplikacje, fora dyskusyjne, sklepy online, po konta bankowe. Część przechowuje takie hasła w pamięci swoich przeglądarek, co oczywiście wiąże się ze sporym ryzykiem, ale z drugiej strony jest najprostsze, część posiada jedno, takie samo hasło do wszystkiego – co jest jeszcze bardziej niebezpieczne.
Chyba wszyscy zgodzą się, że zarządzanie własnymi hasłami jest uciążliwe, wiąże się z ryzykiem ich wycieku osobom niepowołanym czy w ogóle hakerom. Trudno je zapamiętać, często zapominamy i przechodzimy procedury odzyskiwania haseł, które też nie pozostają obojętne na bezpieczeństwo. Jednak bez zahasłowanych stref nie jesteśmy w stanie obsłużyć swoich zamówień w sklepach internetowych, wykonać przelewów czy choćby sprawdzić skrzynkę mailową.

Takie myślenie panowało do tej pory. Jednak, Google oraz Microsoft twierdzą inaczej!

Podczas konferencji poświęconej cyberbezpieczeństwu w San Francisco, obie firmy zaprezentowały swoje plany związane z systemami bezhasłowego logowania.

W tym celu technologiczni giganci chcą niebawem wykorzystywać systemy skanujące linie papilarne i rozpoznawanie twarzy. Na RSA Conference 2018 Google i Microsoft pokazały rozwiązania wykorzystujące standard technologii Fast Identity Online (czyli Sojuszu Szybkiej Tożsamości Online – FIDO 2.0). Obie prezentacje dotyczyły bezpiecznych płatności z systemu PayPal.
Google zaprezentował łatwe logowanie do PayPal’a, przy wykorzystaniu smartfona z Androidem i czytnikiem linii papilarnych. Jeśli chcemy dokonać zakupu online, nie musimy wpisywać hasła aby opłacić transakcję. Wszystko, co należy zrobić, to zeskanować odcisk palca i PayPal wpuszcza nas na nasze konto. Dalej pozostaje jedynie dokończyć płatność.

Podobnie wygodny system zaprezentował Microsoft na komputerze z systemem Windows. Aplikacja Windows Hello może korzystać z kamery internetowej aby odczytać funkcje twarzy, a następnie przyznać dostęp do konta PayPal. Ponieważ Windows Hello może odczytać także inne dane biometryczne, czyli odciski palców, być może i ta funkcja zostanie niebawem zaprezentowana.