Jak walczyć ze spamem na stronie www?

Blog Jak walczyć ze spamem na stronie www?

Data

21 maja 2018

Kategoria

Developer

Tagi

SPAM to pojęcie, które kiedyś kojarzyło się tylko i wyłącznie z pocztą e-mail. Obecnie zjawisko to jest przekrojowe i dotyczy bardzo wielu sfer naszego życia. Spam możemy znaleźć w skrzynkach pocztowych, w skrzynkach na listy, pod drzwiami mieszkania, na stronach internetowych czy w telefonie komórkowym – dosłownie wszędzie.
Spamerzy prześcigają się w pomysłach wymyślając coraz bardziej rozbudowane scenariusze przeprowadzenia czarnej kampani.
Ostatnio spam dosięgnął Google Analytics w postaci fałszywych zdarzeń i stron odsyłających, które powodują, że statystyki stają się mniej wiarygodne – a to dzięki nim podejmujemy czasem bardzo ważne decyzje biznesowe. Jak w takim razie radzić sobie ze zjawiskiem spamu?

Pierwszą sprawą, jaką musimy sobie uzmysłowić, jest fakt, że podawany adres e-mail na naszej stronie internetowej, prędzej czy później padnie “łupem” spamerów i trafi na listy spamerskie. Jeśli codziennie otrzymywanie i usuwanie dziesiątek maili oferujących od kredytów, przez wyjazdy firmowe po środki na potencję nie należy do Twoich ulubionych zajęć, warto zatem zabezpieczyć swojego maila. Tyczy się to także maili podanych w jakimkolwiek zdalnym katalogu, umiejscowionym na serwerze!
Dzieje się tak ponieważ strony internetowe cały czas są skanowane przez boty – automatyczne skrypty które wyszukują adresy e-mail i tworzą z nich bazy danych. Takie bazy są potem wykorzystywane do wysyłania ofert lub rzadziej, ale coraz częściej też złośliwego oprogramowania lub są dalej odsprzedawane – w tym samym celu.

Istnieją różne metody ukrywania adresu maila na stronach www, np.
– wpisanie zamiast znaku @ jakiegoś innego znaku, np. popularnie słowa at (e-mail@domena.pl) bądź dodanie jakiegoś innego rodzaju “odspamiacza” np. [kropka] (e-mail@domena[kropka].pl)
– podanie adres e-mail w grafice lub samego znaku @ w grafice.
– prezentacja adresu e-mail z wykorzystaniem kodu JavaScript
Wszystkie te sposoby w pierwszej chwili wydają się genialne, jednak na pewno nie są idealne. W dzisiejszym świecie galopującej technologii i rozwijanej sztucznej inteligencji nawet takie zabezpieczenia mogą być łatwo złamane przez spamerów i hakerów.

Czy zatem jesteśmy skazani na niekończący się potok niechcianych maili i komentarzy?
Póki co, najlepszym sposobem jest po prostu nie podawanie maila w stronie internetowej i “zaszywanie” go w formularzu kontaktowym – ukrywa on adres email a umożliwia kontakt.