Google One – z czym to się je?

Blog Google One – z czym to się je?

Data

14 lutego 2019

Kategoria

Developer

Tagi

10 stycznia 2019 w Polsce zadebiutowała usługa Google One i jest sukcesywnie uruchamiana dla kolejnych użytkowników. Jest to tak naprawdę nic innego jak uaktualniona wersja znanego nam dobrze Dysku Google, jednak idąca w parze z kilkoma nowymi, dodatkowymi usługami. Największym zmianom uległy plany pakietowe, a co za tym idzie – ceny. Wraz z Google One będziemy mieli dostęp do większej ilości miejsca na dane przechowywane w chmurze.

Najmniejszy, a zarazem najtańszy pakiet o wielkości 100 GB kosztuje 8,99 zł miesięcznie, zaś największy – aż 30 TB to wydatek miesięczny rzędu 1399,99 zł. Google zachęca do skorzystania z usługi zapowiadając, że użytkownicy Google One będą mogli skorzystać z całodobowej pomocy ekspertów przez 7 dni w tygodniu.

 

W ramach Google One użytkownicy otrzymują też dostęp do Google Experts, czyli chatu z wykwalifikowanymi pracownikami Google’a, dostępnymi 24/7. Co ciekawe, ten dostęp otrzymują wszyscy użytkownicy płacący za Google One, niezależnie od wielkości pakietu.

 

Google One to potencjalnie początek czegoś większego. Wraz z usługą dostajemy nową aplikację do zarządzania pakietem, a w przyszłości mają się też pojawić zniżki w hotelach wyszukiwanych w Google’u, preferencyjne ceny w Sklepie Play oraz inne bonusy, które nie zostały jeszcze ogłoszone. Niewykluczone, że kiedyś w ramach jednej subskrypcji otrzymamy nie tylko Dysk i Zdjęcia Google, ale też Muzykę Play czy nadal niedostępny w Polsce YouTube Red. Pakietem Google One możemy dzielić się w ramach grupy domowej, dodając do niego nawet pięciu użytkowników.

 

Szybki przegląd cennika u dwóch największych chmurowych rywali Google’a w Polsce – Microsoftu i Dropboksa – zdradza, że warto. Jeśli weźmiemy pod uwagę porównywalne pakiety, Google One opłaca się zdecydowanie bardziej niż Dropbox, który w pakiecie Plus kosztuje 9,99 euro/mies., a jest dostępny tylko dla jednego użytkownika.

 

Nowe, większe pakiety w tej samej cenie to z pewnością krok w dobrą stronę, zwłaszcza jeśli rzeczywiście w przyszłości dołączą do nich kolejne bonusy. Usługa nie jest jeszcze w pełni dostępna w Polsce, niedostępna jest także aplikacja na Androida do zarządzania pakietem. Skoro jednak pierwsi użytkownicy otrzymali dostęp do nowych pakietów, to pełne wprowadzenie Google One do naszego kraju jest już tylko kwestią czasu.