Google One – z czym to się je?

Blog Google One – z czym to się je?

Data

14 lutego 2019

Kategoria

Developer

Tagi

Google One – z czym to się je? 10 stycznia 2019 w Polsce zadebiutowała usługa Google One i jest sukcesywnie uruchamiana dla kolejnych użytkowników. Jest to tak naprawdę nic innego jak uaktualniona wersja znanego nam dobrze Dysku. Jednak idąca w parze z kilkoma nowymi, dodatkowymi usługami. Największym zmianom uległy plany pakietowe, a co za tym idzie – ceny. Wraz z usługą będziemy mieli dostęp do większej ilości miejsca na dane przechowywane w chmurze.

Najmniejszy, a zarazem najtańszy pakiet o wielkości 100 GB kosztuje 8,99 zł miesięcznie. Największy – aż 30 TB to wydatek miesięczny rzędu 1399,99 zł. Usługodawca zachęca do skorzystania z usługi. Zapowiadając, że użytkownicy będą mogli skorzystać z całodobowej pomocy ekspertów przez 7 dni w tygodniu.

 

W ramach usługi użytkownicy otrzymują też dostęp do Google Experts, czyli chatu z wykwalifikowanymi pracownikami Google’a. Dostępnymi 24/7. Co ciekawe, ten dostęp otrzymują wszyscy użytkownicy płacący niezależnie od wielkości pakietu.

 

Google One to potencjalnie początek czegoś większego. Wraz z usługą dostajemy nową aplikację do zarządzania pakietem. Przyszłości mają się też pojawić zniżki w hotelach wyszukiwanych w Google’u. Preferencyjne ceny w Sklepie Play oraz inne bonusy, które nie zostały jeszcze ogłoszone. Niewykluczone, że kiedyś w ramach jednej subskrypcji otrzymamy nie tylko Dysk i Zdjęcia Google, ale też Muzykę Play czy nadal niedostępny w Polsce YouTube Red. Pakietem Google One możemy dzielić się w ramach grupy domowej, dodając do niego nawet pięciu użytkowników.

Cennik

Szybki przegląd cennika u dwóch największych chmurowych rywali. Google’a w Polsce – Microsoftu i Dropboksa – zdradza, że warto. Jeśli weźmiemy pod uwagę porównywalne pakiety. Google One opłaca się zdecydowanie bardziej niż Dropbox, który w pakiecie Plus kosztuje 9,99 euro/mies., a jest dostępny tylko dla jednego użytkownika.

 

Nowe, większe pakiety w tej samej cenie to z pewnością krok w dobrą stronę. Zwłaszcza jeśli rzeczywiście w przyszłości dołączą do nich kolejne bonusy. Usługa nie jest jeszcze w pełni dostępna w Polsce. Niedostępna jest także aplikacja na Androida do zarządzania pakietem. Skoro jednak pierwsi użytkownicy otrzymali dostęp do nowych pakietów. Pełne wprowadzenie Google One do naszego kraju jest już tylko kwestią czasu.