Co ty wiesz o hasztagu?

Blog Co ty wiesz o hasztagu?

Data

14 września 2018

Kategoria

Developer

Tagi

Hasztag (z ang. hashtag) – słowo lub wyrażenie poprzedzone symbolem # (ang. hash), bez użycia spacji, będące formą znacznika (ang. tag). Krótkie wiadomości na mikroblogach i serwisach społecznościowych takich jak Facebook, Twitter, Instagram, czy Wykop.pl mogą być oznaczone przez dodanie kratki przed ważnymi słowami (bez spacji) albo wystąpić w zdaniu. Hasztagi umożliwiają grupowanie wiadomości, ponieważ można wyszukać komunikaty, w których zawarto dany hasztag. Wyszukiwanie obejmuje tylko jeden serwis internetowy, dlatego hasztag nie może być powiązany z wiadomościami z innego serwisu.

Hasztagi były używane w technologii informacyjnej do podkreślenia specjalnego znaczenia. W 1970 hasztag umieszczony obok symbolu lub liczby oznaczał natychmiastowy tryb adresowania (immediate) w języku asemblera PDP-11. W 1978 Brian Kernighan i Dennis Ritchie użyli hasztaga w języku programowania C do kluczowych słów, które miały być przetworzone przez preprocesor jako pierwsze. Następnie hasztagi były używane w sieciach IRC do określania grup i tematów.
Są również wykorzystywane do oznaczania pojedynczych wiadomości jako istotnych dla szczególnej grupy oraz do oznaczania pojedynczych wiadomości jako należących do konkretnego tematu czy kanału. Kanały i tematy, które są dostępne w całym IRC, są poprzedzone symbolem # (w przeciwieństwie do tych lokalnych dla serwera, które używają znaku At ‘@’).

Znak # początkowo służył w internecie do oznaczania konkretnych słów, o specjalnym znaczeniu. Początki masowego użycia tego symbolu sięgają lat 70. (!),kiedy to stosowano go do określania grup i katalogowania tematów w komunikatorze IRC. Wraz z końcem popularności narzędzia, umarł także hashtag i to na długie lata. W 2007 roku wskrzesił go pracownik Google, Chris Messina, zadając na twitterze pytanie “Co myślicie o użyciu # dla grupowania dyskusji?”.

Dziś, jak wiemy, # używany jest w podobnych, o ile nie bardziej dramatycznych sytuacjach. Wystarczy wspomnieć: #PrayforParis, #PrayforBrussel czy #JeSuisCharlie.

Od 2 lipca 2009 roku Twitter połączył hasztagi w tweetach z wyszukiwarką słów oznaczonych hasztagiem na Twiterze. Hasztagi zaczęły być używane w stylu pisania postów na Twitterze w latach 2009–2010 podczas zamieszek po wyborach w Iranie, jako że angielskie i perskie hasztagi były użyteczne dla użytkowników Twittera w i poza Iranem. W 2010 roku Twitter przedstawił na pierwszej stronie internetowej Tendencyjne tematy pokazując hasztagi, które szybko stają się popularne.