Backup strony internetowej

Blog Backup strony internetowej

Data

21 czerwca 2018

Kategoria

Developer

Tagi

Awarie stron internetowych zdarzają się z różnych przyczyn, uszkodzenie bazy danych, atak hakerski, źle wykonana aktualizacja, awaria serwera. Taka sytuacja może dotyczyć nawet najlepiej zabezpieczonych stron. Ważne aby nie pojawiła się w najmniej oczekiwanym momencie – kiedy nie mamy wykonanego backupu.

Czym jest backup? To proces tworzenia kopii bezpieczeństwa/kopii zapasowej. Ich utworzenie pozwala chronić wszelkie dane z których składa się strona i przywrócić je w przypadku utraty lub uszkodzenia.

Kopia zapasowa strony www, czy całego serwera, daje nie tylko gwarancję ciągłego funkcjonowania jej w sieci (bo nawet, gdy padniemy ofiarą hakerów, szybko będziemy mogli odzyskać i postawić na nowo naszą pierwotną witrynę) ale także bezpieczeństwa w przypadku, gdy “napsujemy” coś samodzielnie w kodzie czy systemie WordPress.

W celu odpowiedniego zabezpieczenia danych na stronie zaleca się nie tylko regularne wykonywanie kopii zapasowej zgromadzonych plików i multimediów, ale także rozsądne ich przechowywanie. Pomysłów jest wiele: dysk zewnętrzny lub pendrive, dysk wirtualny, miejsce na serwerze. Każda z tych opcji jest na swój sposób odpowiednia. Szukając jednak idealnego rozwiązania, najlepszą praktyką jest przechowywanie kopii zapasowej po prostu w kilku miejscach.

Jak często robić backup?
Wiele zależy od częstotliwości publikacji, ilości plików i znaczenia danych, które mamy na stronie. Podstawowa zasada – powinien być tworzony regularnie, np. raz na tydzień lub raz dziennie. WordPress wiele ułatwia i nie wymaga od nas wykonywania takiej pracy ręcznie (chyba, że ktoś ma na to ochotę) oferuje wtyczki, które z niewielkim naszym udziałem wykonają backup automatycznie. Należy jednak oczywiście przestrzegać zasad, przy wyborze samej wtyczki.