Backup strony internetowej

Blog Backup strony internetowej

Data

28 maja 2019

Kategoria

Developer

Tagi

.Backup strony internetowej. Awarie stron internetowych zdarzają się z różnych przyczyn, uszkodzenie bazy danych, atak hakerski, źle wykonana aktualizacja, awaria serwera. Taka sytuacja może dotyczyć nawet najlepiej zabezpieczonych stron. Ważne aby nie pojawiła się w najmniej oczekiwanym momencie – kiedy nie mamy wykonanego backupu.

 

Sama kopia zapasowa to kopia wszystkich plików i baz danych, z których składa się strona internetowa. W wypadku jakiegoś nieszczęśliwego zdarzenia, czyli właśnie awarii serwerów czy włamania, dzięki kopii zapasowej jesteśmy w stanie odzyskać swoją witrynę. Dlatego, w sytuacji idealnej powinno się wykonywać backupy możliwie często i – co bardzo istotne – przechowywać je w bezpiecznym miejscu – i koniecznie nie na tym samym serwerze, na którym stoi strona internetowa.

W celu odpowiedniego zabezpieczenia danych na stronie zaleca się nie tylko regularne wykonywanie kopii zapasowej zgromadzonych plików i multimediów, ale także rozsądne ich przechowywanie. Pomysłów jest wiele: dysk zewnętrzny lub pendrive, dysk wirtualny, miejsce na serwerze.

 

Backup strony internetowej. Kopia zapasowa strony www, czy całego serwera, daje nie tylko gwarancję ciągłego funkcjonowania jej w sieci (bo nawet, gdy padniemy ofiarą hakerów, szybko będziemy mogli odzyskać i postawić na nowo naszą pierwotną witrynę) ale także bezpieczeństwa w przypadku, gdy “napsujemy” coś samodzielnie w kodzie czy systemie WordPress.

Każda z tych opcji jest na swój sposób odpowiednia. Szukając jednak idealnego rozwiązania, najlepszą praktyką jest przechowywanie kopii zapasowej po prostu w kilku miejscach. Jak często robić backup? Wiele zależy od częstotliwości publikacji, ilości plików i znaczenia danych, które mamy na stronie. Podstawowa zasada – powinien być tworzony regularnie, np. raz na tydzień lub raz dziennie. WordPress wiele ułatwia i nie wymaga od nas wykonywania takiej pracy ręcznie (chyba, że ktoś ma na to ochotę). Oferuje wtyczki, które z niewielkim naszym udziałem wykonają backup automatycznie. Należy jednak oczywiście przestrzegać zasad, przy wyborze samej wtyczki.