Angular – czym jest i czy warto się nim interesować?

Blog Angular – czym jest i czy warto się nim interesować?

Data

29 listopada 2018

Kategoria

Developer

Tagi

.Angular – czym jest i czy warto się nim interesować? Bardzo często, młodzi adepci i absolwenci wszelkich informatycznych kierunków pytają od czego zacząć naukę programowania. Obecne czasy mają to do siebie, że dynamicznie zmieniają się nam i rozwijają wszelkie technologie. Są mniej lub bardziej specjalistyczne.

Wśród wielu technologii, od kilku lat widoczny jest Angular. Aplikacji webowych i aplikacji mobilnych. Uniwersalność Angulara i jego architektura powoduje, że w ostatnich latach stał się bardzo popularny. Lubiany przez developerów i poszukiwany przez pracodawców.

 

JavaScript jest najprostszym językiem do nauczenia się. Jego ekstremalna prostota pozwala opanować podstawy w kilka dni. Dlatego też, mimo swoistej początkowej niechęci ze strony starszego pokolenia programistów, zdobył on sobie tak ogromną popularność.

 

Angular – czym jest i czy warto się nim interesować?

Tak naprawdę po napisaniu pierwszej aplikacji w TypeScript musimy ją dopiero do odpowiedniej wersji JavaScript skompilować. Dlaczego w ogóle się tym przejmować? Otóż TypeScript jest mocno typowe. Dzięki czemu wymusza na programistach dobre praktyki. A język wspierający dobre praktyki prowadzi do… dobrych nawyków. Co ważne w nauce i tworzeniu perspektyw do pracy w innych projektach w przyszłości. Oprócz typowania, TypeScript ma wiele innych zalet pomagających w pisaniu kodu: np. możliwość tworzenia abstrakcji lub interfejsów.

 

Dzięki podziałowi kodu na moduły i serwisy, wiele podstawowych dobrych praktyk dla programistów jest zrealizowanych już na poziomie frameworku. Nie od dziś wiadomo, że budowane komponenty nie powinny być mocno ze sobą powiązane – bo zapobiega to możliwości ponownego użycia kodu, powoduje nieprzewidzianą eskalację błędów oraz utrudnia tzw. refaktoryzację czyli zmiany niefunkcjonalne w kodzie.

 

Angular swoją strukturą i funkcjami zachęca do budowania maksymalnie odseparowanych komponentów. Ułatwione jest to również przez wsparcie dla wstrzykiwania zależności, dzięki czemu komponent nie musi tworzyć samodzielnie potrzebnych mu serwisów, a przez to nie musi nawet znać ich implementacji (co, znowu, wspiera lepszą separację).

 

Gdzie nie używać Angulara? Na pewno na prostych, wizytówkowych stronach internetowych, które nie wymagają przetwarzania danych w przeglądarkach – blogach, serwisach czysto informacyjnych z dużą ilością zdjęć czy artykułów.Doskonale sprawdzi się w sytuacjach takich jak aplikacje bankowe, panele administracyjne, zaawansowane kalkulatory i aplikacje przetwarzające rozbudowane formularze HTML.